Klinika stomatologiczna

Co to jest stomatologia?

Stomatologia to dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką i leczeniem zębów mlecznych, stałych oraz tkanek z nimi związanych.

Jakie są przyczyny chorób z zakresu stomatologii?

Brak higieny jamy ustnej, niewłaściwe odżywianie doprowadza do powstania erozji szkliwa, co w konsekwencji powoduje powstanie próchnicy. Próchnica nieleczona prowadzić może do utraty zębów oraz rozwoju chorób ogólnoustrojowych, takich jak np. nerki, zapalenie wsierdzia, zapalenie tęczówki oka i szeregu innych.

Sprzęt i materiały

Gabinety stomatologiczne wyposażone są w najnowocześniejszą aparaturę produkcji USA, pozwalającą na szybką i dokładną diagnostykę i leczenie na najwyższym poziomie.

Główne atuty, to:
– wysokiej klasy materiały stomatologiczne
– pracownia radiowizjografii

Zagrożenia

Nie leczona próchnica może doprowadzić do stanów zapalnych szczęki i żuchwy, utraty zębów, co powoduje zaburzenia w procesie trawienia, bóle głowy spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem stawów skroniowo-żuchwowych oraz ww. choroby ogólnoustrojowe.

Niepokojące objawy

Takie objawy, jak nieprzyjemny zapach z ust, bóle w jamie ustnej, krwawienie z dziąseł, rozchwianie zębów, zawsze powinny skłonić pacjenta do kontroli u lekarza stomatologa.

Z jakimi lekarzami współpracują lekarze stomatolodzy?

Stomatolodzy korzystają często z pomocy pediatrów, internistów oraz diabetologów
i hematologów, ponieważ niektóre zmiany stwierdzane przez stomatologa występują
w przebiegu takich chorób, jak cukrzyca, niedokrwistość, zaburzenia krążenia, choroby nowotworowe i inne.

Profilaktyka

Odpowiednia profilaktyka poprzez zabiegi higieny jamy ustnej, prawidłowe szczotkowanie i dobór pasty minimalizuje ryzyko próchnicy.

Przyczyną powstawania próchnicy jest między innymi płytka nazębna odkładająca się
po każdym posiłku. Powstające kwasy wytwarzane przez resztki pokarmowe, bakterie znajdujące się na zębach,prowadzą do procesu demineralizacji czyli uwalniania związków wapnia, fosforu oraz innych minerałów ze szkliwa zębów.

Dochodzi do uszkodzenia szkliwa i w konsekwencji do próchnicy, stąd konieczność systematycznej kontroli zębów co 6 miesięcy i okresowego wykonywania następujących zabiegów:
– usuwania osadu i kamienia
– lakowania zębów u dzieci
– lakierowania zębów u dzieci i dorosłych
– Instrukcja higieny jamy ustnej

Lakowanie wykonywane u dzieci w momencie wyrżnięcia zębów powoduje redukcje próchnicy o 90%
Zabieg ten uszczelnia trzonowce mleczne i stałe , zęby przedtrzonowe , a także zagłębienia wszystkich zębów.

Lakierowanie – pokrywanie lakierem fluorkowym zarówno stosowane jest u dzieci
jak i osób dorosłych. Zabieg ten wykonuje się 2-4razy w roku w celu zapobiegania próchnicy i w stanach demineralizacja w obrębie szkliwa.

Periodontologia

Periodontologia jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się diagnostyką i leczeniem choroby przyzębia (tzw. paradontozy-krwawienie z dziąseł, ruchomość, wędrówka i na koniec wypadanie zębów) oraz diagnozowaniem i leczeniem wszelkich patologicznych zmian na błonie śluzowej jamy ustnej np. aft, grzybicy jamy ustnej, leukoplakii, liszaja Wilsona, suchości jamy ustnej oraz rożnych dolegliwości subiektywnych i obiektywnych języka itp.

Choroba przyzębia ma charakter przewlekły ,w związku z tym wymaga systematycznych wizyt lekarskich, leczenia i nieustannej kontroli lekarza specjalisty. To wszystko pacjent ma zapewnione w naszej klinice. Komfort prawidłowego funkcjonowania narządu żucia oraz jego estetyka ma ogromny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne każdego człowieka, dlatego tak ważne jest zachowanie zdrowego dziąsła i zdrowego przyzębia.

Diagnostyka w ramach poradni

W ramach poradni stomatologicznej dysponujemy następującymi badaniami:
– pełna diagnostyka laboratoryjna
– radiowizjografia
– wykonywanie modeli diagnostycznych koniecznych do zaplanowania prac protetycznych.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *