Poradnia gastrologiczna
Gastrologia zajmuje się fizjologią i patologią przewodu pokarmowego, czyli: przełyku, żołądka, dwunastnicy, jelit, trzustki , wątroby i dróg żółciowych.
Pod pojęciem chorób układu pokarmowego, kryją się wszystkie zmiany poszczególnych choroby dotyczące poszczególnych narządów jamy brzusznej. Wśród najczęstszych chorób można wymienić: chorobę wrzodową, zapalenie pęcherzyka żółciowego, kamicę pęcherzyka żółciowego, różnego rodzaju zapalenia wątroby, zapalenie trzustki, choroby jelita grubego i cienkiego.
Nieprawidłowe odżywianie się, długotrwałe stresy, nieprzestrzeganie higieny życia codziennego oraz predyspozycje genetyczne mogą prowadzić do wystąpienia chorób przewodu pokarmowego, które w znacznym stopniu ograniczają codzienną aktywność człowieka. Brak odpowiedniej profilaktyki prozdrowotnej oraz nie podjęcie odpowiednio wcześnie leczenia, może spowodować wystąpienie nieodwracalnych zmian w zakresie poszczególnych narządów jamy brzusznej.
Często pojawiająca się zgaga, nudności, wymioty, zaparcia bądź rozwolnienia, bóle brzucha, zażółcenie białkówek i skóry, obecność krwi w stolcu, to najważniejsze, niepokojące objawy, które sugerują konieczność skonsultowania się z lekarzem gastrologiem.
Kto prowadzi poradnie i z jakimi specjalistami najczęściej współpracuje? |
W celu ustalenia właściwego rozpoznania i podjęcia optymalnego leczenia, gastrolodzy współpracują z chirurgami, specjalistami z zakresu chorób zakaźnych oraz – coraz częściej – z psychologami.
Zdrowe i urozmaicone odżywianie, systematyczne posiłki, jak również unikanie stresów
są podstawowymi zasadami, których przestrzeganie pomoże uniknąć dolegliwości gastrologicznych.
W ramach poradni gastrologicznej w CMD-Med. jest prowadzona pełna diagnostykę laboratoryjna, łącznie z oznaczaniem markerów nowotworowych. Oprócz badań radiologicznych, tomografii komputerowej i badań ultrasonograficznych jamy brzusznej,
w placówkach współpracujących wykonujemy badania endoskopowe, takie jak: gastroskopię, sigmoidoskopię i kolonoskopię. Zgodnie z życzeniem pacjenta badanie endoskopowe może być wykonane w znieczuleniu ogólnym.