Poradnia internistyczna
Co to są choroby wewnętrzne?
Pod hasłem “choroby wewnętrzne”, kryje się dział medycyny, który zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób układów: krążenia, oddechowego, pokarmowego, moczowego, krwiotwórczego, narządów wydzielania wewnętrznego oraz chorób przemiany materii i chorób układu ruchu.
W potocznym nazewnictwie poradnia chorób wewnętrznych znana jest po prostu jako “interna” – poradnia internistycza, i to właśnie lekarz internista pierwszy podejrzewa
lub rozpoznaje chorobę, a następnie kieruje do specjalistycznych poradni w celu weryfikacji zaproponowanego leczenie, lub jego modyfikacji.
Jakie są najczęstsze przyczyny tego typu chorób?
Pojęcie “chorób wewnętrznych” jest tak szerokie, że w zasadzie należałoby omówić poszczególnie każdy dział medycyny, szukając przyczyn schorzeń poszczególnych układów w organizmie ludzkim.
Lekarze interniści na szczęście najczęściej spotykają się z różnego rodzaju infekcjami, zakażeniami, przeziębieniami, bólami brzucha, bólami głowy, bólami gardła, które są stosunkowo łatwe do leczenia. Niekiedy zdarza się, że pacjenci, nie potrafiąc zlokalizować bądź ustalić swoich dolegliwości, z tymi problemami przede wszystkim powinni trafić
w pierwszej kolejności do lekarza “chorób wewnętrznych”, który po zebraniu odpowiedniego wywiadu i badaniu przedmiotowym kieruje pacjenta do odpowiedniego specjalisty.
Zagrożenia
Często zdarza się, że nieraz proste, mało dokuczliwe objawy są bagatelizowane przez chorego. Konsekwencją takiego postępowania może być przerodzenie się niewielkiej infekcji w poważne zakażenie, wymagające długiego leczenia, a niejednokrotnie doprowadzające do nieodwracalnych zmian w organizmie.
Jeżeli więc pojawiają się jakiekolwiek oznaki, które wcześniej nie miały miejsca – warto kontrolnie chociaż skonsultować się z lekarzem internistą.
Jacy specjaliści prowadzą poradnie i z jakimi najczęściej współpracuja?
Poradnia chorób wewnętrznych prowadzona jest przez lekarzy internistów. W razie konieczności kierują oni podopiecznych na konsultacje specjalistyczne.
Profilaktyka
Przynajmniej raz w roku każdy z nas powinien skonsultować się ze specjalistą chorób wewnętrznych (internistą) i wykonać podstawowe badania krwi i moczu. Da to obraz stanu zdrowia pacjenta, pozwoli wcześnie wykryć różne nieprawidłowości i znacznie wcześniej zastosować odpowiednie postępowanie w celu uchronienia organizmu przed rozwojem choroby.
Diagnostyka w ramach poradni
W ramach poradni chorób wewnętrznych realizuje się przede wszystkim podstawowe badania analityczne, biochemiczne, bakteriologiczne, hematologiczne, diagnostykę radiologiczną, badania EKG oraz USG.![]() | |
![]() |