Zakład rehabilitacji

Co to jest i w jakich stanach pomaga rehabilitacja?

Rehabilitacja to proces leczniczy mający charakter leczenia funkcjonalnego, tj. stosowania ćwiczeń ruchowych we wszystkich ich odmianach, których celem jest poprawienie funkcji niesprawnego narządu. Często leczenie to łączy się z zabiegami fizykoterapeutycznymi.

W wielu przypadkach rehabilitacja bielany ma podstawowe znaczenie, np. w leczeniu skolioz,
w porażeniach obwodowych i ośrodkowych, w zespołach bólowych kręgosłupa i stawów obwodowych.

W innych przypadkach uzupełnia i kończy leczenie podstawowe, np. w leczeniu złamań kości i zwichnięć stawów.

Po zakończeniu procesu usprawniania ruchowego większość chorych wraca do swych normalnych zajęć codziennych.

Do kogo jest skierowana oferta rehabilitacyjna?

Oferta zakładu rehabilitacji DANTEX-MED skierowana jest do osób dorosłych, cierpiących na schorzenia przewlekłe, zespoły bólowe czy stany pourazowe (np. kontuzje).

Zakład Rehabilitacji DANTEX-MED kładzie duży nacisk na profilaktykę w szerokim tego słowa znaczeniu, starając się nauczyć naszych pacjentów prawidłowej – zdrowej pozycji
w czasie snu i pracy.

Jacy specjaliści prowadzą zakład rehabilitacji i z jakimi najczęściej współpracują?

Zespól rehabilitacyjny DANTEX-MED składa się z wykwalifikowanych i doświadczonych terapeutów, którzy ściśle współpracują z lekarzami ortopedii, chirurgii, pediatrii, neurologii oraz z lekarzami pierwszego kontaktu.

Najnowocześniejsze metody i techniki pracy, którymi posługują się nasi pracownicy umożliwiają pacjentom powrót do zdrowia i czynności zawodowych w możliwie najkrótszym czasie.

Metody stosowane

Zakład Rehabilitacji DANTEX-MED prócz powszechnie stosowanych ćwiczeń leczniczych wykorzystuje najnowsze metody rehabilitacyjne uznane w europie i na świecie.

terapia indywidualna
– metodą Kaltenborna (technika manualna likwidująca zaburzenia w układzie kostno-mięśniowym, stosowana przy ograniczeniach ruchomości i bólach stawowych)
– metodą McKenzie (leczenie zespołów bólowych kręgosłupa stosowana głównie
w dyskopatiach)
– metodą PNF (szerokie zastosowanie w neurologii ortopedii i rehabilitacji skolioz)

Osteopatia jest metodą leczenia zaburzeń funkcjonowania zarówno aparatu ruchu jak i narządów wewnętrznych. Diagnoza stawiana jest na podstawie wnikliwego wywiadu, badania palpacyjnego i szeregu specjalistycznych testów, korzystając także z diagnostyki obrazowej jak RTG, MR czy USG.
Leczenie przeprowadza się wyłącznie manualnie, stymulując naturalne procesy regeneracji i przywracania równowagi w organizmie.
Medycyna osteopatyczna traktuje człowieka jako całość, zarówno w aspekcie cielesnym jak i psychiczno- duchowym

Zabiegi fizjoterapeutyczne

Elektrolecznictwo (jonoforeza, diadynamik, interdyn, elektrostymulacja itp.)
Laseroterapia (wykorzystanie lasera biostymulacyjnego).
Leczenie polem magnetycznym.
Krioterapia (leczenie zimnem).

Leczenie fizykalne odbywa się w oparciu o sprawdzoną i nowoczesną aparaturę medyczną renomowanych firm.

Osteopatia dziecięca

Osteopatia jest formą holistycznego leczenia, które wykorzystuje delikatne techniki manualne do diagnozowania i leczenia wielu problemów zdrowotnych.

Osteopaci uznają, że funkcje człowieka są nieodłącznie związane i mogą wpływać na siebie. Osteopatia delikatnie oddziałuje na struktury organizmu, w celu wzmocnienia i przyspieszenia naturalnych procesów samoleczenia, jakie tkwią w każdym organizmie.

Osteopaci rozumieją, że ciało cały czas dostosowuje swoje układy (mięśniowo-szkieletowy, nerwowy, krążeniowy, trawienny, oddechowy) aby pozostać w stanie dynamicznej równowagi – allostazy. Najbardziej daje się to zauważyć w okresie wzrostu dziecka i dlatego dzieci są jednymi z bardziej miłych pacjentów ponieważ można im pomóc w kluczowych dla ich rozwoju momentach.

Osteopatyczna opieka nad dzieckiem tyczy się całej osoby, zwraca uwagę i obejmuje wszystkie funkcje i wpływy, w tym ciała, emocji i umysłu. Zanim jakiekolwiek leczenie się rozpocznie Osteopata rozmawia z rodzicami i dzieckiem – jeśli jest już w odpowiednim wieku, następnie przeprowadza badanie i na podstawie diagnozy jaka się nasunęła prowadzi terapie.

Osteopaci korzystając z wrażliwych umiejętności palpacyjnych mogą określić, gdzie funkcja i struktura dziecka została zakłócona. A poprzez delikatne techniki manualne mogą skorygować zaburzenia funkcji w organizmie i pomóc w ten sposób zapobiegać problemom zdrowotnym i dać wsparcie dla rozwoju młodego organizmu.

Osteopatyczna terapia dzieci zaczyna się już w łonie matki, od opieki nad matką, w zależności od tego jak ciąża będzie przebiegała, ile stresów będzie przeżywała matka, jak będzie przygotowana do porodu, jak sam poród będzie przebiegał i w związku z tym jak łagodny dziecko będzie miało ten pierwszy okres życia płodowego i moment przejścia w czasie porodu.

Osteopatyczna kontrola noworodka może pomóc wychwycić potencjalne problemy i złagodzić trudy przejścia z życia wewnątrz macicy do świata zewnętrznego. Ta początkowa kontrola obejmuje wiele systemów organizmu takich jak m.in. mięśniowo-szkieletowy, oddechowy, trawienny. Naprężenia i odkształcenia od porodu lub ciąży mogą prowadzić do silnych napięć mięśniowych, zaburzeń funkcji i trudności z karmieniem, zaburzeń żołądkowo-jelitowych (kolki), zaburzeń snu i bardzo częstego płaczu, asymetrii ciała, kręczu szyi, opóźnień w kolejnych etapach rozwoju niemowlęcego, zaburzeń chodu.

Dzieci w wieku szkolnym mogą mieć trudności w koncentracji, radzeniu sobie z nauką i pisaniem, lub w koordynacji ruchowej na zajęciach sportowych. Ich ogólne samopoczucie może być niekorzystne z powodu powtarzających się infekcji w przedszkolu lub w szkole. Szybki wzrost i rozwój odbywający się w tym wieku może skutkować pojawianiem się asymetrii kręgosłupa, ogólnym zmęczeniem, bólami stawów, niepokojem i bólami głowy. Zadaniem Osteopatii jest wychwytywanie i zatrzymywanie niekorzystnych zmian i wspieranie dziecka w kolejnych etapach jego rozwoju.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *